Moving time  3 klukkustundir 41 mínútur

Tími  4 klukkustundir 30 mínútur

Hnit 2340

Uploaded 28. júní 2020

Recorded júní 2020

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1.574 m
988 m
0
3,1
6,3
12,6 km

Skoðað 246sinnum, niðurhalað 6 sinni

nálægt Bakacak, Sakarya (Türkiye)

Keremali Yaylası Akyazı İlçe sınırları içerisinde, Çamlıca Gölü ise Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Keremali Dağı, Köroğlu Dağlarının batısında yer alan 1543 mt. yüksekliğe sahip Sakarya İlinin en yüksek dağıdır. Yayla, adını zirveye yakın bir alanda bulunan türbeden almaktadır.

Keremali Dağının üzerinde dört adet yaylanın bulunduğu platolar yer alır. Keremali Yaylaları, Akyazı ile Hendek İlçeleri arasındadır. Akyazı'ya 17 km, Hendek'e 24 km mesafededir. 1200 mt. ile 1400 mt. yükseklikleri arasında bulunan yaylalarda yayla evleri bulunur. Dağ eteklerinde 1180 mt. rakımında Gölyayla alanında, Çamlıca Gölü yer alır. Yaylalara, doğa yürüyüşü, dağcılık, doğa inceleme, dağ bisikleti, piknik ve foto safari faaliyetleri yapmak amacıyla her yıl ortalama binlerce ziyaretçi gelmektedir.

Dağdaki bitki örtüsü Karadeniz bitki örtüsüdür. Alçaklarda geniş yapraklı, kışın yaprağını döken türler bulunur; kayın, ıhlamur, meşe, dişbudak, kestane gibi. Yükseldikçe iğne yapraklı köknar ağaçları hakimdir.

Keremali efsanesine göre, Anadolu'da Müslümanlığın yayılmasında önemli etkinliği olan yedi evliya kardeşten Kerem ve Ali savaşarak dağın zirvesine tırmanırlar, tepede şehit olurlar. Alana, Keremali Tepesi adı verilir. Çevredeki bazı ilginç şekilli kayalar için, bu iki insanın oturduğu, namaz kıldığı, ayak izi olduğu iddia edilir. Keremali Türbesiyle ilgili başka efsaneler de bulunur.

Keremali Türbesi de Sakarya'nın en yüksek dağı olan Keremali Dağının zirvesinde yer almaktadır. Mezarı da buradadır. Ayrıca zirvede mescit bulunmaktadır.

Çamlıca Gölü ise, 60 bin metrekare alana sahip olup, Keremali Dağları’nın 1100-1200 metre aralığındaki yükseklikte bulunmaktadır. Gölün boyu 600 metre, eni 100 metre ve derinliği 7-8 metredir. Çevresinde 340 dönüm mesire alanı mevcuttur. Görülmesi gereken ender güzellikteki yerlerdendir.
Lake

Çamlıca Göleti

Keremali Yaylası Akyazı İlçe sınırları içerisinde, Çamlıca Gölü ise Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Keremali Dağı, Köroğlu Dağlarının batısında yer alan 1543 mt. yüksekliğe sahip Sakarya İlinin en yüksek dağıdır. Yayla, adını zirveye yakın bir alanda bulunan türbeden almaktadır. Keremali Dağının üzerinde dört adet yaylanın bulunduğu platolar yer alır. Keremali Yaylaları, Akyazı ile Hendek İlçeleri arasındadır. Akyazı'ya 17 km, Hendek'e 24 km mesafededir. 1200 mt. ile 1400 mt. yükseklikleri arasında bulunan yaylalarda yayla evleri bulunur. Dağ eteklerinde 1180 mt. rakımında Gölyayla alanında, Çamlıca Gölü yer alır. Yaylalara, doğa yürüyüşü, dağcılık, doğa inceleme, dağ bisikleti, piknik ve foto safari faaliyetleri yapmak amacıyla her yıl ortalama binlerce ziyaretçi gelmektedir. Dağdaki bitki örtüsü Karadeniz bitki örtüsüdür. Alçaklarda geniş yapraklı, kışın yaprağını döken türler bulunur; kayın, ıhlamur, meşe, dişbudak, kestane gibi. Yükseldikçe iğne yapraklı köknar ağaçları hakimdir. Keremali efsanesine göre, Anadolu'da Müslümanlığın yayılmasında önemli etkinliği olan yedi evliya kardeşten Kerem ve Ali savaşarak dağın zirvesine tırmanırlar, tepede şehit olurlar. Alana, Keremali Tepesi adı verilir. Çevredeki bazı ilginç şekilli kayalar için, bu iki insanın oturduğu, namaz kıldığı, ayak izi olduğu iddia edilir. Keremali Türbesiyle ilgili başka efsaneler de bulunur. Keremali Türbesi de Sakarya'nın en yüksek dağı olan Keremali Dağının zirvesinde yer almaktadır. Mezarı da buradadır. Ayrıca zirvede mescit bulunmaktadır. Çamlıca Gölü ise, 60 bin metrekare alana sahip olup, Keremali Dağları’nın 1100-1200 metre aralığındaki yükseklikte bulunmaktadır. Gölün boyu 600 metre, eni 100 metre ve derinliği 7-8 metredir. Çevresinde 340 dönüm mesire alanı mevcuttur. Görülmesi gereken ender güzellikteki yerlerdendir.
mynd

Odunlar

mynd

null

mynd

Fotoğraf

mynd

Zirveye doğru

Archaeological site

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Namaz Taşı

Sacred architecture

Keremali Türbesi

Keremali Yaylası Akyazı İlçe sınırları içerisinde, Çamlıca Gölü ise Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Keremali Dağı, Köroğlu Dağlarının batısında yer alan 1543 mt. yüksekliğe sahip Sakarya İlinin en yüksek dağıdır. Yayla, adını zirveye yakın bir alanda bulunan türbeden almaktadır. Keremali Dağının üzerinde dört adet yaylanın bulunduğu platolar yer alır. Keremali Yaylaları, Akyazı ile Hendek İlçeleri arasındadır. Akyazı'ya 17 km, Hendek'e 24 km mesafededir. 1200 mt. ile 1400 mt. yükseklikleri arasında bulunan yaylalarda yayla evleri bulunur. Dağ eteklerinde 1180 mt. rakımında Gölyayla alanında, Çamlıca Gölü yer alır. Yaylalara, doğa yürüyüşü, dağcılık, doğa inceleme, dağ bisikleti, piknik ve foto safari faaliyetleri yapmak amacıyla her yıl ortalama binlerce ziyaretçi gelmektedir. Dağdaki bitki örtüsü Karadeniz bitki örtüsüdür. Alçaklarda geniş yapraklı, kışın yaprağını döken türler bulunur; kayın, ıhlamur, meşe, dişbudak, kestane gibi. Yükseldikçe iğne yapraklı köknar ağaçları hakimdir. Keremali efsanesine göre, Anadolu'da Müslümanlığın yayılmasında önemli etkinliği olan yedi evliya kardeşten Kerem ve Ali savaşarak dağın zirvesine tırmanırlar, tepede şehit olurlar. Alana, Keremali Tepesi adı verilir. Çevredeki bazı ilginç şekilli kayalar için, bu iki insanın oturduğu, namaz kıldığı, ayak izi olduğu iddia edilir. Keremali Türbesiyle ilgili başka efsaneler de bulunur. Keremali Türbesi de Sakarya'nın en yüksek dağı olan Keremali Dağının zirvesinde yer almaktadır. Mezarı da buradadır. Ayrıca zirvede mescit bulunmaktadır
mynd

Keremali Yaylasına iniş

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Keremali yaylası

mynd

Fotoğraf

mynd

Alaağaç Yaylası

mynd

Manzara

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

River

Dere

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

mynd

Fotoğraf

2 comments

 • mynd af mel6677

  mel6677 2.11.2020

  I have followed this trail  View more

  Çamlıca Göleti ve Keremali Yaylası doğa harikası bir bölge. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Keyifli yürüyüşler dilerim.

 • mynd af KAMPTREK

  KAMPTREK 3.11.2020

  I have followed this trail  View more

  Doğada olmak mükemmel bir duygu

You can or this trail