Moving time  4 klukkustundir 39 mínútur

Tími  14 klukkustundir 41 mínútur

Hnit 6987

Uploaded 8. júní 2018

Recorded júní 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2.330 m
1.318 m
0
12
25
49,05 km

Skoðað 1354sinnum, niðurhalað 17 sinni

nálægt Chercher, East Azerbaijan (Iran)

دارانداش از سه راهی زنوز و بازدید از دره دارانداش-
روز اول سفر زنوز و جلفا
زنوز شهر سیب و زرد آلو است . شهری کوچک ولی خاص . می گویند این شهر بیش از ۲۵ نوع سیب مختص به خود دارد . فصل زرد الو هم که می شود همه پشت بام عا و کوچه ها و خیابان ها پر می شود از طبق هایی که برگه های زردآلو را برای خشک کردن گذاشته اند .
فقط اینها نیست که این منطقه را خاص می کند . پشت سر زنوز کوههای بلندی است که خیلی در مسیر تردد بشر نیستند . کوه هایی که روستاهایشان در بلندی های کوه ها و رو به دره های پر آب بنا شده اند . همه شیب دارند و پلکانی با ترکیبی از چوب و سنگ و گل . دره هایی عمیق که بعضی جاها با صخره هایی خشن آراسته شده اند . جاهایی کوه ها پر است از درختان بادام و نسترن . در کل جایی است که برای شگفت زده کردن مسافر ، دیدنی زیاد دارد .
ما مسیر زنوز به سمت دارانداش و از آنجا به اویندین و هلق و آسیاب خرابه جلفا را برای رکاب زنی انتخاب کردیم و در مورد ادامه مسیرمان در جلفا هم خواهم نوشت .
شب را سوار اتوبوس بودیم و صبح زود در سه راهی زنوز پیاده شدیم . پشتیبانمان هم از مهربان رسید . آماده شدیم برای سفری به یاد ماندنی .
اوایل مسیر ، جاده آسفالت بود و کم کم که پیش می رفتیم باغ های زنوز دیده می شدند که تقریبا امسال محصولی نداشتند. توقف کوتاهی در زنوز داشتیم و بعد از تهیه مایحتاج ، به سمت زنوزق راهی شدیم . زنوزق ، روستایی پلکانی است که درست چسبیده به زنوز در بلندای تپه ای قرار گرفته . لباس های خاص گل منگلی زنان روستا ، خاک قرمز دیوارها و سنگ فرش کوچه ها همه جالب بود ولی شاید برای تبدیل شدن به یک روستای توریستی تمام عیار چیزهایی کم داشت. چیزی مثل نماد ، میدان ، بازارچه و هر چیزی که بتواند هدف از دیدار روستا باشد .شاید گردش در کوچه های زیبای روستا عالی باشد ولی نمادها ،تمام کننده و تثبیت کننده خاطرات اند .
از زنوزق به سمت ماهار ، جاده ایست که پیچ در پیچ بالا می رود . از آن سربالایی های خواستنی . که فقط باید آرام آرام ارتفاع گرفت و از آن بالا ، زیبایی های پایین دست را به نظاره نشست .
امسال بارندگی خوب بود و حتی پایین دست ها هم به رغم نزدیکی تابستان سبز بودند . بالاتر که می رفتیم سبزتر می شد . و جاهایی گل گون همه کوه را گرفته بود و کوه بنفش خوشرنگ بود . آویشن های سرحال و تپل هم همه جا بودند . حیف که فرصت درو نداشتیم .
بعد از سربالایی به دشت ماهار رسیدیم . ماهار منطقه نسبتا همواری است که مرتع دامداران است . پر از علوفه و سرسبزی . چشمه آبی را هم لوله کشیده اند و در کنار جاده در انتظار مسافران تشنه لب است . ناهار را اینجا بودیم ‌
بعد از ناهار با ادامه جاده آسفالته در مسیری نسبتا سرازیر ، به دوراهی دارانداش و کوه کمر رسیدیم. هدف ما دارانداش بود. پس جاده خاکی دارانداش را که باز پیچ در پیچ پایین می رفت ادامه دادیم . اینجا درخت چه ها پر بودند و زیباتر از آن ، خاک سرخ کوه ها و دره های صخره ای و پرتگاهی آن بود . دارانداش روستای خیلی آبادی نیست . خانه های خالی رو به خرابی زیاد دارد و اهالی از مهاجرت زیاد منطقه می گویند . چیزی که روزهای آتی هم در روستاها دیدیم.
از جوانان دارانداش مسیر دره زیبای دارانداش را پرسیدیم . با کمی ابهام پاسخ دادند و مسیر را نشان دادند . قصدمان کمپ در اول مسیر بود . جایی در سینه کوه که مشرف بر دارانداش بود و ابتدای راه پیاده به سمت دره .
کمپ زدیم و پیاده راهی شدیم . دره سنگین بود و هر که خواست آمد و هر که نخواست در کمپ منتظر ماند و استراحت کرد . از بالا تا پایین دره حدود ۵۰۰ متر اختلاف ارتفاع داریم . حدود ۴ کیلومتر هم مسیر پیاده روی که برای پایین رفتن زمانی حدود ۱.۵ ساعت از ما گرفت . به دالانی سنگی رسیدیم که آب هر چه توانسته بود با سنگ های آن کرده بود . فرم هایی زیبا که اثر حرکت سنگ در طی سالیان دور بود . ادامه مسیر دره تا انتهای آن که آبشار بزرگی است نیاز به تجهیزات کاملتری دارد و ما صرفا به دیدن چند آبشار کوچک ابتدایی قناعت کردیم و به خودمان قول دادیم در برنامه ویژه ای با تجهیزات سراغ این دره بیاییم .
شب را در کمپ زیبایمان صبح کردیم و نگم از شب پر ستاره زیبایی که داشتیم .
نکات :
بهترین فصل سفر به دارانداش و ییلاقات خرداد است . ولی زنوز درتیرماه که فصل زردآلو است و شهریور که وقت سیب است دیدن دارد .
ماهار پر از گل های آلاله زرد می شود . ما که رفتیم توام شده بود فصل این گلها . ولی کوه ها پر بود از انواع گل ها .
بله با ماشین هم می شود همین مسیر را رفت . بسم الله .
روستاهای این منطقه خیلی از نظر دام غنی نیستند و مثل سراب و مهربان و مشگین شهر و ... وفور لبنیات و گوشت نیست . پس خیلی با هوس کباب وارد نشوید .
سوغات زنوز برگه زردآلوست چپ از دست ندهید .

View more external

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

mynd

Photo

4 comments

 • mynd af maryamshirazi

  maryamshirazi 10.6.2018

  کمی زودتر می رفتید گلهای ماهار را هم می دیدید

 • mynd af abmah

  abmah 10.6.2018

  برگه زردآلو هم می گرفتید

 • mynd af Zahra naji

  Zahra naji 5.9.2018

  I have followed this trail  View more

  ما رفتیم اولین دفم بود خیلی کوهپیماییش سخت اومد بنظرم.ولی درکل خاطره ای خوبی بجای ماند.جای عالی برای دیدنه😍🖒

 • mynd af Sami Sardaremelli

  Sami Sardaremelli 3.8.2019

  I have followed this trail  View more

  سلام دوستان بهترین مسیر رفتن از طریق روستای هریس(هوروز) هست که باید در دوراهی به روستای دارانداش نپیچید و مسیر را ادامه بدین تا به روستای هریس برسید.

You can or this trail