Moving time  3 klukkustundir 18 mínútur

Tími  7 klukkustundir 53 mínútur

Hnit 1706

Uploaded 7. júlí 2018

Recorded júlí 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2.625 m
1.939 m
0
2,4
4,8
9,56 km

Skoðað 336sinnum, niðurhalað 7 sinni

nálægt Anamas, Isparta (Türkiye)

Yaklaşık 250 km ve 3,5 saatlik araba yolculuğunun ardından ulaştığımız Dağın T-bar olarak adlandırılan ve 1950 m yükseklikteki Kıryayla'da bulunan telesiyejin önünden başlayan yürüyüş, bilinen parkur yerine batıya, göçerlerin bulunduğu platoya doğru 2 km boyunca yatay ilerledi ve bu noktadan güneye dönerek, artık kaybolmaya yüz tutmuş bir patikayı takip ederek zirvenin de yer aldığı ve Ulparçukuru tepesi altında yer alan çukura ulaştı. Buradan güneybatıda yer alan ve iptidai bir patika ile 2471 m'de yer alan bir boğaza ilerleyen hat, sağa yani batıya dönerek yükseldi ve 2637 m'lik zirveye ulaştı. Bir müddet zirve keyfi ve yemek molası veren ekip, güneyde yer alan davetkar çayırlığa kısa bir ziyaret ve göçerlerle yapılan ayak üstü muhabetten sonra doğu yönünde ilerledi, 2607 m'lik Oğlaktaşı zirvesinin altından geçip, kırmızı oklarla işaretlenmiş bir hattı takip ederek 3 no'lu telesiyej hattı sırtlarında yer alan dağ geçidine ulaştı. Buradan dik bir iniş yapan etkinlik, başladığı noktada 8 saat sonra sona erdi.

Tavsiyeler;
1) Başlangıçtan tırmanışın başladığı yamaca kadar olan bölgede, köpekler ve göçerler nedeniyle yukarıdan yürümeyi tercih ettik ancak vadi tabanından yürümek süreyi haliyle kısaltacaktır.
2) 8,3. km de bu parkuru izlemek yerine araç yolunu izlemek daha uygun olacaktır. Yamaç haddinden fazla dik ve kaygan.
3) 2300-2400 irtifa arasında kalan iri kayalı bölgede yürürüken bastığınız kayalara dikkat edin. İri görünümlerine rağmen kolayca hareket edip tehlike oluşturuyorlar.

Uyarılar;
1) Kırıcı çıkış ve inişler içeren hat için yüksek konçlu bot kullanılmalı.
2) Gördüğümüz en kısıtlı su kaynağına sahip dağlardan biri. En az 2 lt su tedarik edilmeli. Yine de göçerlerden su temin etmek mümkün.
3) Yaz tırmanışı için mutlaka güneş kremi ve başı örten şapka kullanılmalı.
4) Çayırlık alanda kene var, yatarken dikkatli olun :)

Ulaşım;

Alanya - Davraz oteller bölgesi arası yaklaşık 250 km ve normal bir hızda 3,5 saat sürüyor. Yürüyüşün başladığı Kıryayla bölgesine giden en düzgün yol, oteller bölgesinin yer aldığı düzlüğe ilk girişte, sağa ayrılan stabilize yol.

Ekip arkadaşlarımı anmak isterim ;

Hüseyin BABA
Hikmet BABA
İsmail BAŞARAN
Filiz BAŞARAN
Hüseyin TÜRKELİ
Ahmet TÜRKELİ
Adnan KURT
Osman YILMAZ
1940 m civarında bir irtifadan başlayan yürüyüş, yaklaşık 2 km boyunca 2000 m civarında ilerleyip, koyun ve keçilerden oluşan sürülere sahip göçere ait iptidai çadırlarının yanından, köpek havlamaları ve tedirgin çocuk bakışları altında ufukta görülen büyük kaya bloğuna doğru ağır ağır yükseliyor.
Bu noktanın hemen batısından gelen ve 2500 m civarındaki otlaklara giden ancak artık kaybolmaya yüz tutmuş patikaya bu noktadan giriş yapılıyor.
Sert bir eğimle, ziz zaklar yaparak yükselen hatta Isparta ve Eğirdir Gölü kadraja girmeye başlıyor.
Patika, hafif sola rahat bir tempoda ilerliyor ve bu sıcakta bulunabilecek en güzel gölgelik olan büyük kayanın altına ulaşıyor.
Yer yer kaybolan patika üzerinden ilerleyen hat, bu irtifada büyük bir çöküntü çanağının eteklerine ulaşıyor. Sağ taraf Ulparçukuru tepesi, önünüzde yer alan zirve ise Oğlaktaşı.
Çöküntü çanaktan hafif sağa, batıya yönelen hat sırtta görünen dağ geçidine ilerliyor.
Bu noktada patika belirgin bir hale geliyor ve sizi rahat bir tempoda 2471 m'de bulunan sırta ulaştıyor.
Boğazdan sağa yani batıya dönen hat kayalık bir bloktan ilerleyerek yükseliyor.
Yükseliş rahat bir çıkışla devam ediyor ve ufukta 2637 m'lik zirve beliriyor.
Zirve, düz bir platonun hemen ucunda. Sadece metal, devrilmiş bir bayrak direği mevcut ve herhangi bir zirve defterine rastlanmadı. Manzara oldukça güzel. Dedegöl, Barla ve diğer dağlar seçilebiliyor.
Zirvenin hemen ilerisinde yer alan ve bir telsiz rölesi barındıran burun, Isparta manzarası için en uygun yer.
Zirveden çayır kaplı bir göl yatağı gibi görünse de kurak bir alan. Kamp için oldukça uygun ve korunaklı. Kenelere dikkat.
Çayırlık alandan ayrılan ve bir kaç göçerin yaşadığı yaylanın içinden giden belirgin patika, kırmızı oklarla işaretlenmiş. Patika sizi 2350 m'de yer alan son telesiyej noktasına indirecek boğaza kadar ilerliyor. İniş patikası biraz kaygan olsa da rahat bir iniş imkanı veriyor.

4 comments

 • mynd af Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 6.1.2019

  I have followed this trail  View more

  Kolay ve rahat bir parkur, haziranda hala kar vardı.

 • mynd af memis1969

  memis1969 2.2.2019

  I have followed this trail  View more

  Detaylı, takibi kolay güzel bir parkur.

 • mynd af fortunania

  fortunania 16.3.2019

  I have followed this trail  View more

  Eski bir patikayı takip ediyor. Alternatif olmuş.

 • Ramero 16.3.2019

  Görülmesi gereken güzel bir rota.

You can or this trail