Moving time  3 klukkustundir 39 mínútur

Tími  8 klukkustundir 55 mínútur

Hnit 2128

Uploaded 6. maí 2018

Recorded maí 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2.871 m
2.071 m
0
3,1
6,3
12,56 km

Skoðað 422sinnum, niðurhalað 21 sinni

nálægt Seyircik Yaylası, Antalya (Türkiye)

"Antalya'nın kuzey doğusunda Dedegöl dağlarının en kuzey noktasından başlayarak Taşeli Platosu'na kadar uzanan ve 3. zamandaki şiddetli orojenezlerle oluşan Alp-Himalaya kuşağında yer alan Batı Torosların Orta Toroslarla bağlandığı noktada bulunan sıradağlar" olarak tanımlanan Geyik Dağlarının, yanlış bir tanımlama ile aynı adla anılan ancak asıl adı yerel halk tarafından "Sultan Giği" "Giği" ya da "Giyi" olan, ki biz de bu ismi kullanmayı tercih ediyoruz, Masif bloğun en yüksek noktası olan 2877 m'ye ulaşmayı amaçlayan ve 5. kez yaptığımız etkinlik, saat 09:00 sularında enfes Eğrigöl ve "alabahar karlı" tepelerin manzarası eşliğinde çobanların kullandığı güneybatı patikası üzerinden yükseldi, bir süre sırt hattını takip edip küçük bir düzlüğü de geçerek kayalık geçide ulaştı. Yönünü güneye çevirerek yükselmeye devam eden hat, 1.7 km boyunca görece düz bir platoda ilerledi ve ilk ciddi tırmanış olabilecek 200 m'lik bir tırmanış, kısa bir yan geçiş sonrası Zirve için son tırmanış olan 277 m'lik kar kulvarından yükseldi ve 4 saat sonunda zirve yaptı. Manzaranın tadının çıkarılması sonrası inişe geçen ekip çok daha kısa sürede başlangıç noktasında etkinliği sonlandırdı.
İlave bilgi:
1) Mevsim itibariyle yürümek için oldukça uygun durumda bulunan kar örtüsü için krampon ya da tozluk kullanımı ihtiyacı oluşmadı.
2) Her tarafta yer alan kar suları nedeniyle sadece 1 lt. su yeterli oldu (Ancak yaz aylarında yaptığımız çıkışlarda 3 lt civarında su tüketmiştik).
3) Kar yamaçlar artık oturmuş ve çığ riski söz konusu olmasa da ısı farkı vb. etkilerle fiziksel parçalanmaya maruz kalan dağda en önemli sorun düşen kayalar.
4) Kar içerisinde tepesi görünen kayalardan uzak durun.
5) Lütfen lalelere ve çiğdemlere basmayın.

Öneriler;
1) Dağın yapısı oldukça taşlık, bu nedenle mutlaka uygun sertlikte bir dağcılık botu öneririm.
2) Su kaynağı yok denecek kadar az ancak Kuzey yamaçlarda yaz aylarında bile kar mevcut. Yaz için en az 3 lt su öneririm.
3) Güneşin bizi en çok yaktığı dağ Giği. Bu nedenle mutlaka krem kullanılmalı.

Ulaşım;

Bölgede yer alan Eğrigöl ve aynı adı taşıyan yayla, Güzelbağ kasabasına ait. ancak idari olarak Gündoğmuş ilçesi sınırlarında. Bölgenin rakımı ve dağın fiziksel zorlukları nedeniyle geçitlerin açılması zaman zaman Mayıs ortalarına kadar sarksa da bu yıl yağan az kar nedeniyle Nisan Ayı ortalarında açıldı. Ulaşım için kullanılan hat için ;
Alanya - Konya Sapağı - Gündoğmuş- Akıncı Beli - Pınarbaşı -Gelesandra - Kuruca Ovası - Kızıl Oluk - Garın Göl - Eğri Göl
alternatif;
Alanya - Konaklı - Güzelbağ- Kemerköprü - Ümitli- Gündoğmuş- Akıncı Beli - Pınarbaşı -Gelesandra - Kuruca Ovası - Kızıl Oluk - Garın Göl - Eğri Göl

İlk defa katılan ve zirveye çıkan ekip arkadaşlarımı anmak isterim;
1) Filiz Başaran
2) Zehra Ünalan
3) Muradiye Tigel
4) İsmail Başaran
5) Adnan Kurt
6) Ahmet Türkeli
7) İsmet Ergüleç
8) Hüseyin Türkeli
Waypoint

Başlangıç

Eğrigöl namıyla meşhur, Alanya-Güzelbağ yaylası. Mevsim itbariyle tüm piknikçi, fotoğrafçı, ayyaş, balıkçı ve trekking ekiplerinin hücumu altında olan güzel yayla
Lake

Eğrigöl

Güzebağ'ın kendinde de meşhur yaylası ve onun bölgede bilenen en güzel gölü. Çimlere arabayla girmeyin. Buradan sonraki yayla Söbüçimen.
lind

Çeşme

Yaylanın hemen içinde yer alan çeşme, yaz ayları için bu hat üzerindeki ilk ve son kaynak.
Waypoint

Çıkış patikası

Yayla evlerinin hemen güneybatısında yer alan yamaç üzerinden yükselen patika, köylülerin hayvanlarını otlağa götürdüğü, sık kullanılan bir yol.
Krossgötum

Sırt

Patika sonunda, düzlüğün hemen öncesinde yer alan hattın bir tarafından Eğrigöl diğer tarafından Karagöl bulunuyor.
tjaldsvæði

Sırt sonrası düzlük

Patika, dar bir boğazdan geçerek bu düzlüğe ulaşıyor. çadırlı kamp için oldukça uygun.
Lake

Göl

sırt hattı takibi sırasında hemen batıda yer alan bu küçük gölün etrafındaki karlar, bahar aylarında testere ile kesilip pazarlarda karlama olarak satılmakta
Mountain framhjá

Boğaz

küçük düzlük alanın güneybatı köşesinden devam eden hat, bir süre sonra hafif bir meyille yükselen bir keçi yoluna giriyor ve son noktada dik bir kayalık yamaçtan yukarı, iptidai bir geçitle yükselerek uzun platoya doğru ilerliyor.
Waypoint

Zirve öncesi ilk çıkış

Yaklaşık 200 m'lik çıkış sonrası dağın en görkemli manzarası ortaya çıkıyor. Bu noktadan sonra aşağıya, asıl zirve çıkışının hemen altına uzanan bir yan geçiş yapılacak.
Waypoint

2400 m irtifa

2400 m
Waypoint

Ufukta Zirve

Waypoint

2500 m irtifa

2500
Waypoint

2600 m irtifa

Waypoint

Zirve ufukta

200 m'lik tırmanışın ardında ulaşılan kısa düzlük, dağın ihtişamının görüldüğü en güzel yerlerden birisi. Genellikle en güzel fotolar burada çekiliyor. Hat, biraz sağa , aşağıya doğru inerek zirve altı çukura ulaşıyor.
Waypoint

Zirve altı

Kısa bir inişin ardında inilen çukur, zirveye uzanan 277 m'lik tırmanışın başlangıç noktası. Neredeyse Mayıs sonu - Haziran başına kadar uzunca bir süre karla kaplı oluyor. Yaz aylarında ise, kısmen iri yamaç döküntüsü kayalarla kaplı olduğu için tırmanması oldukça rahat. Mevsim itibariyle buzlanma olmaması nedeniyle krampon ihtiyacı olmayan yamaçta, en üstte yer alan kar balkonu nedeniyle dik çıkmak yerine sola yani güneydoğu yönünde yer alan kayalık yamaca yönelindi. Kısa bir tırmanışın ardından zirve artık önünüzde.
Waypoint

2700 m irtifa

Waypoint

Ufukta Zirve

toppur

Zirve

Waypoint

Öğle yemeği kayalıkları

Kar çıkışı içerisinde kuru tek nokta olduğu için burada mola verildi.
víðmynd

Manzara

víðmynd

Manzara

Manzara
víðmynd

Dönüş

5 comments

 • emilsv 6.10.2018

  We tried to do this route when there was no snow. The last climb seemed pretty impossible so we get up by rock on the left side..

 • mynd af Mustafa Erkuş

  Mustafa Erkuş 8.2.2019

  Tebrik ederim. Güzel bir gezi olmuş. Bu mevsimde bende çok merak ediyorum. Resimlere iki defa baktım,ilk sırttan sonraki düzlük ve Karagöl güzel çıkmış.n bir ekip oluşturabilirsem bende çıkmak istiyorum.

 • mynd af Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 8.2.2019

  Mustafa Bey Teşekkür ederim. Kar geçit verince her yıl mutlaka çıkıyoruz. Nisan gibi görüşelim, kapımız uygun ekipmanı herkese açık. Selamlar.

 • mynd af Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 21.5.2019

  I have followed this trail  View more

  Eğrigöl yolu açılınca her yıl ilk çıktığımız parkur. Detaylıca işaretlenmiş.

 • mynd af ismetergulec

  ismetergulec 30.5.2019

  I have followed this trail  View more

  Mükemmel rota

You can or this trail