Moving time  ein klukkustund 43 mínútur

Tími  3 klukkustundir 17 mínútur

Hnit 811

Uploaded 3. ágúst 2018

Recorded ágúst 2018

-
-
854 m
-32 m
0
1,2
2,5
4,91 km

Skoðað 767sinnum, niðurhalað 15 sinni

nálægt Oruç, Kastamonu (Türkiye)

Tevfik Erdemgüler
Gurup yürüyüşü 03/08/2018
Mantar Mağarası-Ejder Çukuru-Ilgarini Mağarası
Başlangıç zamanı : 09:06 03/08/2018
Varış zamanı : 13:42 03/08/2018
Mesafe : 4,91 km
Hareket süresi : 2 saat 38 dakika
Maksimum Rakım : 853 m
Minimum Rakım : - 32
Çeşme: yol boyunca yok.
Yol : patika, toprak,kayalık.
Otobüs,Küre Dağları Milli Park girişine
Park etti. Parkur başlangıcı girişten başlıyor. Ancak rehberimiz yol çalışmaları nedeniyle parkuru farklı bir rotadan başlattı. Diğer yol da ilerde bu parkurla birleşiyor.

Ilgarini Mağarası

Yeri: Kastamonu, Pınarbaşı ilçesi.
İlçe merkezine 36 km. uzaklıktadır. Pınarbaşı ilçesinin kuzey-batısında kayın köknar ormanlarıyla kaplı Sorgun Yaylası’nda yer almaktadır. Denizden 1250 m yükseklikte doğal bir kayalık içinde yer alan ve kaynaklarda , lll-lV. Zamana ait olup 160-220 milyon yıllık bir sürede oluştuğu belirtilen mağara, 858 m’lik uzunluk ve 250 m’lik derinliği ile Türkiye’nin en büyük mağaralarından biridir.

Özellikleri: Mağaranın tabii kemerli bir girişi vardır. İçeri girildiğinde iki kola ayrıldığı görülmektedir. Girişte Bizans dönemine ait olduğu sanılan bir köy yıkıntısı mevcuttur. Sağdaki düz yoldan gidildiğinde bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu bölümde odalar ve sarkıtlar bulunduğundan Avizeli Salon denilmektedir. Mağaranın sola ayrılan diğer yolundan gidildiğinde ağızdan itibaren –250 m derinliğe kadar inilmekte ve M.Ö. 2000 yılına ait insan yaşantısı izlerine rastlanılmaktadır. Yolun başlangıcından aşağıya inildiğinde küçük bir düzlüğe ulaşılmaktadır. Buraya kadar inerken 40 kadar dönüşlü, taştan örülmüş ve viraj şeklinde bir yol kullanılmaktadır. Bu düzlükte kilise kalıntısı ve mezarlar vardır. Bu kısımda 7 adet mezar mevcuttur. Buradan sonra da yola devam edebilmek için teknik malzeme gerekmektedir. Böylece ulaşılabilen yere kadar mağaranın uzunluğu 858 m.’dir.
Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve FAO tarafından Kastamonu İli, Varla Kanyonu, Ilgarini Mağarası ve çevresi örnek proje alanı seçilmiştir. FAO tarafından Ilgarini Mağarası dünyanın 4. büyük mağarası ve doğa ve dünya ölçeğinde bulunmuştur.

Mantar Mağarası

Yeri: Kastamonu, Pınarbaşı ilçesi
Sümenler Köyü yakınlarında ormanlık arazide bulunan mağara, Pınarbaşı İlçe merkezine 30 km. uzaklıktadır.

Özellikleri: Mantar Mağarası adını mağara girişinden yaklaşık 30 m. içeride bulunan dev bir mantarı andıran 4 m. yüksekliğindeki kalker kütlesinden almıştır.

Ejderha (Mağarası) Çukuru

Kastamonu, Pınarbaşı ilçesi Sümenler Köyü’nde bulunmaktadır. Mantar mağarasına 500 m, Ilgarini Mağarasına uzaklığı 1 km dir. Çukurun genişliği 12 ile 15 m arasında değişmektedir. Ejderha Çukuru derinliği 385 m dir.

Profesyonel dağcılar içine girmişlerdir ve en aşağıda bir yol olduğu söylenmektedir. Çukurun içinde eskiden yapılmış olan merdiven kalıntılarında olduğu söylenmektedir.
(Alıntı-İnternet).
İçeri girilemiyor. Çukurun ağzı. Yüksekliği tespit edebilmek için çukura taş attık.

Athugasemdir

    You can or this trail